Obecnie klimatyzacja to już nie zaledwie umiejętność chłodzenia, jakie kojarzą nam się z latem, gdy na zewnątrz skwar, a my włączamy klimatyzację, aby zminimalizować temperaturę w budynku. Dzisiaj najnowsza klimatyzacja ma znacznie więcej możliwości, które przydają nam się nie tylko w lecie, ale i cały rok.
Klimatyzacją możemy zainstalować zarówno w domach i biurowcach, obecnie klimatyzację można posiadać także w mieszkaniach i wszystkich pozostałych budynkach użytkowych. Znaczna grupa osób, które podejmują zakup klimatyzacji, zwraca uwagę na wygląd, żeby pasował do wybranego wnętrza, zwłaszcza jeśli będzie to klimatyzacja do domu. O tym jednak co najbardziej decyduje o jakości klimatyzatora są parametry techniczne. Rzecz jasna znaczna część dystrybutorów klimatyzacji również patrzy na wygląd, jednak wybierając klimatyzację do do domu czy innego budynku, znacznie lepiej skupić się na jakości.
W jaki sposób wybrać najlepszy klimatyzator? Klimatyzacja na miarę potrzeb
Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji to możliwość oszczędzania energii, poziom głośności pracy, poziom trudności obsługi i moc – nie ma sensu kupować klimatyzatora, który nie zapewnia oczekiwanych rezultatów. Ponadto wiele nowoczesnych klimatyzatorów można ustawiać do osobistych preferencji – da się ustawić temperaturę pomieszczenia, jaka ma być zachowana, a do tego ustawiać czasowo kiedy klimatyzacja ma być uruchomiona, a kiedy powinna zakończyć pracę.
Są to mocno pożądane możliwości. Ponadto dobrej klasy sprzęt oznacza także, że jest solidny i będzie działał przez lata bez potrzeby wymiany. Warto zauważyć, że wysoka jakość również przekłada się na rzadsze usterki. W większości przypadków wystarczy dobrze troszczyć się o klimatyzację, aby chodziła bez przeszkód. Częste kontrole techniczne, przeprowadzanie np. 2 razy w roku gwarantują, że klimatyzacja będzie sprawna bez nieoczekiwanych niespodzianek.
Techniczne wytyczne oraz ogromny asortyment pośród klimatyzatorów może mimo wszystko oznaczać kłopot w doborze odpowiedniego sprzętu. Z tego powodu opłaca się wybrać wsparcie sprzedawcę klimatyzacji z wieloletnim doświadczeniem . Fachowiec pomoże dobrać odpowiednią klimatyzację do warunków budynku oraz wymagań klienta.
Instalacja klimatyzacji
W zakresie montażu klimatyzacji tak samo opłaca się zwrócić się o wsparcie specjalisty. Klimatyzacja składa się z reguły z dwóch jednostek: z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Obie te jednostki ze sobą korespondują, a ich celem jest odprowadzanie ciepła i regulacja temperatury przez sprawną wymianę między jednym modułem, a drugim.
Gdy potrzebujesz montaż klimatyzacji w większej liczbie pomieszczeń, niezbędny będzie 1 moduł zewnętrzny oraz kilka modułów wewnętrznych, zgodnie z liczbą pomieszczeń, gdzie ma być sprawna klimatyzacja. Dlatego też zwrócenie się o radę specjalisty jest tu istotne, żeby wybrać poprawne jednostki. Znaczącą zaletą takiego modułu multisplit, gdzie są oddzielne jednostki wewnętrzne dla poszczególnych pomieszczeń jest to, że funkcjonują niezależnie wobec siebie. W ten sposób w każdym pomieszczeniu można ustalić odrębną temperaturę, więc każdy może cieszyć się komfortem na swój własny sposób.
Jakie są najważniejsze funkcje dobrej klimatyzacji
Jak już powiedzieliśmy współczesna klimatyzacja oferuje więcej niż chłodzenie pomieszczeń. Nowoczesna klimatyzacja gwarantuje sporo innych funkcji, jakie zwiększają komfort użytkowników. Są to takie funkcje jak na przykład: dogrzewanie pomieszczeń, regulacja wilgotności powietrza, neutralizowanie zanieczyszczeń powietrza. Tak mogą odpowiedzieć na różne wymagania, ponieważ są bardzo wielofunkcyjne. Rzecz jasna trzeba się wiedzieć, że nie każdy klimatyzator oferuje identyczne funkcje, a liczba dodatkowych funkcji dla jednego urządzenia podwyższa cenę i wartość sprzętu, ale decydując się na klimatyzację, warto przemyśleć, czy opłaca się bardziej zainwestować w klimatyzację nieco więcej i i zakupić sprzęt z obszerniejszym zakresem możliwości przy wysokiej jakości sprzętu.
Najważniejsze funkcje klimatyzacji:
Chłodzenie, wymiana ciepła oraz dogrzewanie – poprzez wymianę pomiędzy modułem zewnętrznym a wewnętrznym współczesna klimatyzacja może pracować podobnie do pompy ciepła. Dzięki instalacji systemu rekuperacji, klimatyzacja będzie nie tylko chłodzić, ale też będzie zatrzymywać energię cieplną. Tą metodą będzie dogrzewać pomieszczenie. Tego typu możliwość może być zwłaszcza dobra w okresie przejściowym, gdy przyda się pomoc w ogrzaniu budynku.
Wymiana gazowa – korzystając z tej funkcji uzyskujemy w pomieszczeniach sporo świeżego powietrza. Klimatyzator wyrzuca na zewnątrz powietrze zanieczyszczone pełne dwutlenku węgla i wymienia je na świeże powietrze.
Oczyszczanie powietrza – uzupełnieniem wymiany gazowej może być również funkcja oczyszczania powietrza. Trzeba tylko zamontować klimatyzator ze specjalnymi filtrami, które filtrują zanieczyszczenia jak na przykład drobinki mikrobiologiczne i dym papierosów.
Osuszanie powietrza – ta funkcja nie działa negatywnie na jakość powietrza, ale raczej strzeże je, by wewnątrz pomieszczeń nie gromadził się nadmiar wilgoci. Za sprawą regulacji wilgoci chronimy się przed powstawaniem grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt.
Klimatyzacja daje więc tylko korzyści.
Sprawdź – nowoczesna klimatyzacja