Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspomaga zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów oddziałujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wynosi ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, najczęściej spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie i całkiem niską cenę. Aby okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie potrzebnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zazwyczaj wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Najczęściej, by stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wymogi, ale ich główną zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to rzadziej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zwykłe skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niewielka utrata ciepła jest widoczną zaletą w zestawieniu do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Małe straty ciepła zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien mniej zapłacimy za dogrzanie wnętrza albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z montażem pasywnych okien okaże się wyższy w porównaniu zwykłych okien, zyski wynikające z wysokiej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć też o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna bardzo efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto wskazać na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Trzeba ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy czy materiał, z jakiego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym celu zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Niewłaściwy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu obniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu warto przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania i konieczności instalacji kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok