Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów to wymagająca sprawa, zatem najlepiej polecić to specjaliście, który ma już wprawę, rozległą wiedzę na temat projektowania ogrodów i zmysł estetyczny. Jeśli marzysz, aby Twój ogródek był oczywiście przyjemny, ale również solidny oraz użyteczny, musisz pamiętać o tym, że zakładanie ogrodów nie polega jedynie na oryginalnym rozplanowaniu miejsca dla krzewów i rabatek. To jeszcze inne rzeczy, które pokrótce omówimy w niniejszym poradniku. Także bardzo nakłaniamy do zaznajomienia się z naszym poradnikiem o projektowaniu ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Zanim architekt zacznie przygotowywać projekt ogrodu, najpierw porozmawia z Tobą, jaką funkcję ma realizować Twój ogród. Czy np. ma być to strefa rekreacyjna, np. z miejscem na grill i placem pod stół albo może przestrzeń użytkowa, gdzie będzie można uprawiać krzewy owocowe i ogródek warzywny W rzeczywistości opcji jest masa i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki układ zostanie przygotowany.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Rzeczy, o których należy myśleć na czas tworzenia schematu ogrodu, jest faktycznie sporo. Przykładowo przestrzeń, którą posiadasz. Odpowiedni schemat ogrodu jest w stanie optycznie powiększyć metraż bądź pokazać funkcjonalność terenu w taki sposób, aby był on dla domowników jak najbardziej użyteczny.

Co trzeba uwzględnić w takim planie? Projekt ogrodu prócz roślin bierze pod uwagę wiele opcji, w tym także dekoracje, przykładowo dróżki kamienne, źródełka, pergole, czy popiersia. Pomijając przy tym pewne ograniczenia (metraż czy otoczenie) projektowanie ogrodów umożliwia opracować taki ogród, który będzie powodem dumy, ale stanie się także miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać różne style w architekturze ogrodów. Tym samym przed Twoim domem może powstać:

  • ogród harmonijny (ogród symetryczny) – odznaczający się wysokim porządkiem, bardzo często znajdują się w nim rzeźby, ostrzyżone rośliny oraz rabaty. Pierwowzorem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – cechuje go charakter imitujący naturalność, w tym ogrodzie rośliny mają sprawiać wrażenie, że nie były sadzone przez ludzi. Taki ogród przeważnie wzbogaca się głazami, skalniakami itd. tak jak w ogrodach w stylu angielskim,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wyżej wymienione cechy.

W inny sposób będą również tworzone ogrody, które będą powstać w konkretnym otoczeniu. Brane są tu pod uwagę przede wszystkim trzy typy otoczenia (stąd też nazwy tych ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród podmiejski i ogród na wsi. Wyróżniają się one m.in. powierzchnią, najczęściej jest tak, że ogród w mieście będzie stosunkowo mniejszy niż ten obecny na prowincji. Stąd inaczej powinno się podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do większego, bo nie każdy styl będzie tu właściwy. Naturalnie specjalista powie Tobie, jaki styl ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do miejsca i rzeźby przestrzeni bądź zasugeruje Ci całkowicie inne, ciekawe podejście.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Powinno się przy tym pamiętać, że autorska wizja nieczęsto może być w każdym calu przygotowana przez specjalistę. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które mają ważny wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny rosnące w naturze tylko w pewnych terenach (na przykład rośliny tropikalne, rośliny wysokogórskie i tak dalej) mogą się nie przyjąć w naszym otoczeniu nie tylko ze względu na klimat, ale również na bakterie.

W trakcie ogrodu warto jeszcze omówić sprawę tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, więc ile czasu chcesz przeznaczać na pielęgnowanie ogrodu. Gdy nie posiadasz determinacji do tego albo zwyczajnie nie czujesz ochoty, architekt zaadaptuje roślinność w taki sposób, by by odpowiadały one wymaganiom, lub inaczej były to przykładowo rośliny nietrudne w utrzymaniu (często są to krzewy iglaste, takie jak świerki, jodły.

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Zanim model ogrodu zostanie Ci przekazany, projektanci muszą wpierw sprawdzić, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Profesjonalny architekt krajobrazu sporządzi:

    • ocenę terenu pod kątem właściwości ziemi,
    • ocenę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • badania ułożenia terenu (kąt nachylenia itd.).

Po określeniu Twoich wymagań, zweryfikowaniu możliwości i przeanalizowaniu obszaru, ekspert może w końcu zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projektowanie ogrodów – wizualizacja

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest to że po poznaniu detali, projektant opracuje dla nas wizualizację ogrodu, a dokładniej ukazanie ogrodu w postaci graficznej. Bardzo często są to modele w formie realistycznej grafiki 3D, która ukaże nie tylko model ogrodu, ale również jego kolorystykę uwzględniając charakter środowiska.

Doświadczeni projektanci ogrodów

To najistotniejsze kwestie, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Dokładnych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Więc jeżeli zależy Ci na pomysłowości, specjalistycznej wiedzy i wspaniałym ogrodzie, koniecznie wypróbuj możliwości, które gwarantuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a na sto procent się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok