Jakie zabiegi najczęściej wykonuje chirurg stomatolog?

Stomatolog chirurg podejmuje się wielu odrębnych, przeważnie najtrudniejszych zabiegów stomatologii. Dotyczy to niwelowania problemów szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek oraz twarzoczaszki. To są zatem zabiegi z zakresu leczenia wad zgryzu, usuwania zapaleń, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg oprócz tego wszczepia implanty. Do częstych zabiegów realizowanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod dentystyczny implant, a także jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

O ile ósemki pojawiają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, zwykle wywołują dużo bólu. Według chirurga szczękowego zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie powinno się ruszać. Zdarzają się jednak takie czynniki, które wskazują na to, że konieczne okaże się usunięcie ósemki. W tym wypadku powinno się wybrać się do chirurga stomatologa szczękowego, który rozwiąże problem.

Z reguły proces wyrastania ósemek jest niepoprawny np. z powodu braku miejsca dla zębów. Ósemki, kiedy mają utrudnioną drogę wyrzynania, uciskają poboczne zęby. W ten sposób powodują zwykle nieprzyjemny ból oraz poruszanie sie pobocznych zębów. Zbyt mała przestrzeń dla wszystkich zębów może powodować kłopoty w trakcie całkowitego otwierania ust. To oznacza dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez chirurga stomatologa szczękowego przydatne jest też wtedy, kiedy ząb niszczy próchnica. Ta przypadłość może bez trudu obejmować poboczne zęby, dlatego powinno się zlikwidować jej źródło. Zdarza się również tak, że blisko zęba powstaje silny stan zapalny dziąsła, przeważnie wywołany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji usunięcie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego jest jedyną możliwością pokonania problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie dentystycznym

Zabieg endodontyczny jest mocno precyzyjnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który wykonuje leczenie kanałowe, w tym celu korzysta z mikroskopu, bywa tak, że ciężko jest dojść do wszystkich rozwidleń zębowego kanału. W takiej sytuacji potrzebna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do przeoczonej części zębowego kanału, gdzie zostało infekcja.

Z reguły resekcja zęba niezbędna jest, gdy stomatolog nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na inną budowę kanału. Zdarza się, że wokół zainfekowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W takim wypadku nie ma możliwości dotarcia do zęba przez leczenie kanałowe.

Wykonujący zabieg stomatolog chirurg tnie tkankę śluzówki, żeby dojść do kości oraz porządnie ocenić ząb oraz wyciąć objęte prócznicą elementy. Chirurg dentysta przeprowadza resekcję zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, każdy zabieg jest bardzo dokładny oraz umożliwia dentyście dotrzeć do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W chwili, kiedy kanał jest już całkowicie czysty nabija go przeznaczonym do tego cementem.

Sterowana regeneracja kości

W rezultacie ekstrakcji lub utraty zęba po pewnym czasie rozpoczyna się proces zaniku kości. Dzieje się tak przez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Jeśli szybko stomatolog chirurg szczękowy nie wszczepi implantu, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Żeby móc zaaplikować implant niebezpośrednio niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości za pomocą biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia przebiega zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał kostny czerpany jest od pacjenta, najczęściej stomatolog chirurg bierze go z żuchwy lub z brody. Zasadniczym przeznaczeniem zabiegu sterowanej regeneracji kości jest uaktywnienie komórek odbudowujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu zębowego.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok