Nowoczesna medycyna estetyczna proponuje szeroki zestaw zabiegów, które efektywnie poprawią urodę, bez konieczności stosowania rygorystycznych diet lub ćwiczeń, co więcej znaczna część z nich wykonywana jest bez stosowania skalpela oraz nie wymaga specjalnych przygotowań. Gabinety medycyny estetycznej korzystają z co raz to nowszych technologii, które formują sylwetkę, poprawiają elastyczność skóry, wygładzają zmarszczki oraz cellulit dla efektu odmłodzenia i rewitalizacji. Rozwiązania medycyny estetycznej cieszą się szerokim zainteresowaniem z tego względu, że łącznie z postępem technologii stają się znacznie mniej inwazyjne – dzięki czemu pacjenci nie wymagają długiego okresu zdrowienia; bardziej dostępne – koszty zabiegów są co raz bardziej przystępne; a także znacznie skuteczniejsze. Zabiegi medycyny estetycznej:
Współcześnie lasery mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Realizowane badania i wykorzystujące je w pracy technologie umożliwiły radzenie sobie z niedoskonałościami skóry i sylwetki ciała. Do najczęściej wymienianych zastosowań laserów w dziedzinie poprawy urody należą odmładzające zabiegi, likwidujące ślady po trądziku, przebarwienia, tatuaże, a nawet blizny i rozstępy. Laser używany jest też w walce z nadmiernym tłuszczem (na przykład lipoliza laserowa) a także przesadnym owłosieniem (depilacja laserowa).
Mimo tego, że toksyna botulinowa czyli botox jest znana w medycynie estetycznej od wielu lat, to ciągle znajduje co raz to nowsze przeznaczenie. Poza wygładzaniem zmarszczek i ograniczaniem nadpotliwości co raz powszechniej wykorzystywany jest również w leczeniu bruksizmu i migren, a także zmianie wyglądu bez potrzeby korzystania z chirurgii plastycznej, na przykład przez uniesienie opadającego czubka nosa lub zmniejszenie poziomej zmarszczki między ustami a brodą. Często także botox miesza się z kwasem hialuronowym, aby osiągnąć efekt odmłodzenia.
W przeciwieństwie do liftingu, nici liftingujące to całkiem nowa metoda, która jest zdecydowanie mniej inwazyjna, a przynosi podobne rezultaty. Nici liftingujące są wprowadzane pod skórę bezpośrednio, a ich zadaniem jest wymodelowanie owalu twarzy, podniesienie brwi czy wyrównanie skóry szyi. Wpływa to pozytywnie na wytwarzanie kolagenu, co dodatkowo regeneruje, wzmacnia oraz podnosi skórę. W przeciągu 12 lub 18 miesięcy nici liftingujące wchłaniają się, a z tego powodu przynoszą lepsze rezultaty.
Medycyna estetyczna dba także o to, aby w dostępne były także zabiegi, które usuwają nadmiar tkanki tłuczowej. Dzięki nowoczesnym technikom można łatwo i zazwyczaj bez bólu usunąć tłuszcz z takich części ciała, jak brzuch, uda, pośladki lub ramiona. W zależności od sposobu, może wystarczyć nawet pojedyncza wizyta w gabinecie kosmetologicznym albo nieduża seria skutecznych zabiegów. Zazwyczaj na efekty trzeba trochę poczekać, ponieważ nadmierny tłuszcz jest wydalany z organizmu za sprawą naturalnego metabolizmu. Jednymi z najbardziej znanych zabiegów są kriolipoliza, endermologia lub np. liposukcja laserowa. Niestety takie metody, choć usuwają nawet 40% tłuszczu, nie zastępują diety i ćwiczeń, a jedynie modelują i wspomagają ciało.
Podstawą zabiegów autologicznych jest własny surowiec pacjenta, pobierany z krwi albo komórek tłuszczowych. Zazwyczaj ma to za zadanie odnowienie i regenerację tkanek. Najbardziej znane w tym zakresie jest uzyskanie osocza bogatopłytkowego, które pochodzi się z krwi pacjenta. Pozyskany materiał wstrzykuje się pod skórę poprzez kilkukrotne nakłucia zazwyczaj w obszarze twarzy, dekoltu, szyi lub na dłoniach. Dzięki takiemu działaniu tkanki poddają się wewnętrznej naprawie: dochodzi do nasilenia produkcji kolagenu oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych. Takie czynności nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd, gęstośc oraz elastyczność skóry, zmniejszają zmarszczki lub usuwają inne niedoskonałości, ale również są w stanie regenerować oraz odtwarzać zużyte komórki, co jest wykorzystywane także w innych specjalizacjach medycznych.
Mezoterapia jest podstawowym zabiegiem w dziedzinie medycyny estetycznej, a jej naczelnym celem jest odnowienie oraz nawodnienie skóry. Działa na zasadzie wstrzyknięcia za pomocą igieł kwasu hialuronowego i witamin, aminokwasów lub wyciągów roślinnych w specjalnych mieszankach, które mają niezwykle dobry wpływ na stan skóry. W ten sposób można także podawać substancje wspierające rozkład tłuszczu (lipoliza iniekcyjna) albo zapobiegające łysieniu. Mezoterapia jest techniką medycyny estetycznej, która zwalnia procesy starzenia i jest źródłem silnej i trwałej rewitalizacji.
Co raz częściej gabinety medycyny estetycznej oferuje nie tylko poprawki estetyczne, ale całą gamę usług, które popierają zdrowy tryb życia. W skład tego wchodzą konsultacje, zabiegi, a także badania potrzebne do utrzymania zdrowia organizmu. Często są to także fachowe sugestie na temat pielęgnacji, żywienia, suplementacji lub metod relaksacji. Wszystko z uwagi na to, że wypielęgnowana skóra dłużej zachowuje młodość, jest bardziej podatna na działanie środków medycyny estetycznej, a ich rezultaty są zdecydowanie skuteczniejsze.
Medycyna Estetyczna