Protetyka – w trosce o poprawę komfortu życia

Zęby jako element konstytuujący miejsce w hierarchii społecznej

W dawnych plemionach indiańskich z rozmysłem stosowano metody zniekształcania zębów, by oczywiste było „kto jest kim”. Wygląd zębów należał zatem do aspektów odróżniających daną osobę pod względem przynależności grupowej oraz obejmowanego w hierarchii miejsca. Jednakowo kwestia miała się u innych społeczności, które za pomocą tatuaży, skaleczeń, opasek lub kolczyków, zamierzały odróżniać się na tle innych. Jak wspomina Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „Zabieg ten dotyczy obu płci i ma miejsce w wieku osiemnastu lat u mężczyzn oraz dziewięciu u kobiet. W wielu przypadkach członkowie tych szczepów mieszkają i pracują już w dużych aglomeracjach miejskich, a pomimo to pozostają wierni swym tradycjom plemiennym”. Dawni Grecy mierzyli ludzkie ciało pod względem geometryczności Górowała zasada „złotego podziału”, która była ściśle związana z boskimi proporcjami. Chodzi tutaj o zasadnicze zależności matematyczne między dowolnymi odcinkami. Na bazie dokonanych badań natychmiast przekonano się, iż rozumowanie Greków było zasadne. Wykorzystuje się je zatem we współczesnej stomatologii. Bardzo ważne starania w zakresie stomatologii , mającej zapewnić olśniewający uśmiech, podjęto w XIX wieku. Dostrzeżono duży wzrost akceptacji samego siebie, kondycji psychicznej, stanu mentalnego i stopnia satysfakcji w relacjach z innymi u pacjentów, których zęby nie posiadały dużej ilości przebarwień czy uszkodzeń. Także obecnie proces przywracania naturalnej bieli zajmuje naczelne miejsce wśród różnorodnych zabiegów.

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne

Każdy z nas chce mieć naturalne i białe zęby. Wspaniały, życzliwy, szeroki uśmiech jest znakiem nie tylko wspaniałej sprawności ruchowej ilustruje między innymi naszą dietę, a też naszą wizytówką podczas spotkań face to face – na rozmowie kwalifikacyjnej albo z znaczącym klientem. Wystarczy wyimaginować sobie przykładowy scenariusz: niestara, ładna osoba zagląda do restauracji. Zajmuje wskazany stolik, po czym dołącza do niej kelner z kartą dań. Ona uśmiecha się i w tym samym czasie widać u niej mocną próchnicę, martwicę wszystkich zębów albo co gorsze – ich niedobór… Owa komiczna historyjka jest znakomitym przykładem tego, czego wszyscy wolą uniknąć. Popularne są tanie sposoby wybielania zębów, m. in. kombinacja sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co doprowadzi do uszkodzeń w tkance pokrywającej zębinę koron. Zanim jednak zaczniemy żarliwie szczotkować zęby samodzielnie skomponowanym preparatem, powinniśmy sprawdzić czy nie są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Warto przeanalizować też – czy nie ma objawów poważniejszego stanu chorobowego, który należy najpierw wyleczyć? Jedynie specjalista jest w stanie dokonać prawidłowego rozpoznania i zaproponować właściwą terapię. Innowacyjnym sposobem wybielania jest stosowanie past wybielających do zębów czy specjalnych pasków. Nie osiągniemy w tym przypadku wyników, jakich z niecierpliwością wypatrujemy – błyskawicznego, profesjonalnego i jednocześnie długotrwałego usunięcia plamek. Jeżeli taki jest zasadniczy cel, trzeba umówić się na wizytę do dentysty, który oceni stan zębów, wyleczy stan chorobowy, wykona piaskowanie i skaling zanim odbędzie się główny zabieg. Bo opisywany zabieg polega na naświetleniu zębów z wykorzystaniem lampy albo lasera oraz specjalistycznego żelu. Jest nieinwazyjny jakikolwiek sprzęt medyczny nie zostaje wprowadzony do wnętrza organizmu i całkowicie bezbolesny.

Rozwiązanie dla małych i dużych kłopotów

Dzięki intensywnemu rozwojowi protetyki można odbudować utracone zęby, a także całą szczękę. Chodzi powtórne nadanie elementarnych funkcji zgryzowi oraz zagwarantowanie mu ładnego wyglądu. W trakcie wizyty lekarskiej otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące technik uzupełnienia nielicznych braków w uzębieniu lub odtworzenia całego łuku zębowego. Dzisiaj nie ma żadnych przeszkód z tym, żeby błyskawicznie i rzetelnie wykonać między innymi częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy wytrzymałą protezę, opierającą się na implantach, którą stosuje się przy liczniejszych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są bezkonkurencyjnym pomysłem na zdobycie perfekcyjnego uśmiechu dla wszystkich, którym złamał się ząb albo szkliwo jest mocno popękane. Są mało podatne na ścieranie i do złudzenia naśladują prawdziwe zęby. Metoda Inlay – Onlay, inaczej adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga zamienić rozległą „ciemną” plombę na wypełnienie w kształcie korony. Tzw. bonding to zabieg, podczas którego robi się drobne poprawki: likwidowania znacznych odległości między zębami bądź wyrównania uszkodzeń szkliwa. Sposoby wykonywania wszystkich wymienionych technik bazują współcześnie na informatyce i tego powodu powstają coraz bardziej zaawansowane sposoby sporządzania materiałów i ich obróbki. Wiele osób pamięta jednak jak w generalnym użyciu było złoto. Mnogość możliwości jest przyczyną, że protetyk musi wybrać tą najlepszą w konkretnym przypadku, nie ulegając równocześnie aktywności działań marketingowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany skutecznymi metodami uzupełniania ubytków zębowych, zapraszamy Cię na naszą stronę, gdzie poznasz szczegółowe informacje na temat nowoczesnych zabiegów estetycznych: Stomatolog.

Strona używa cookies
Ok