Nowoczesne pompy ciepła przenoszą energię cieplną do budowli, pobieraną ze źródeł odnawialnych: z powietrza, z wody lub z gruntu. Taka pompa z reguły skomponowany jest z 2 komponentów: zewnętrznego, który uzyskuje energię z otoczenia i wewnętrznego rozprowadzającego ciepło. Tego rodzaju rozwiązanie to wysokowydajna metoda ogrzewania budowli w okresie zimowym oraz ochładzania go latem, co przy zużyciu dość niewygórowanych kosztów, rozprowadza ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła da się wykorzystać w domu, mieszkaniu czy innych budynkach użytkowych, a za sprawą poboru energii z odnawialnych źródeł oraz braku emisji zanieczyszczeń jest to rozwiązanie proekologiczne. Wielką wartością dla pompy ciepła Toruń jest także brak konieczności instalacji komina.
Oprócz tego pompy cechują się stosunkowo cichym trybem pracy i długoletnią trwałością. Pompa ciepła, co jest często sprawdzania, przy czym należy zauważyć, że ceny napraw są stosunkowo małe, przeważnie jest sprawna przez wiele lat bez konieczności zmiany. Można taką pompę ciepła zamontować wspólnie z instalacją centralnego ogrzewana i do ogrzewania wody poprzez instalację ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Pompa ciepła, to przemyślana metoda ogrzewająca, zarządzana jest przez jest przez systemy zarządcze przystosowane do łatwej obsługi dla wszystkich. Co więcej można ją zainstalować w większości budynków.
Metoda działania pompy ciepła
W ofercie pomp ciepła zobaczymy ich parę typów podzielonych na odmienne pobór energii. Sama w sobie pompa ciepła nie tworzy energii, stanowi typ transformatora, który w pierwszej fazie ściąga energię po czym przemienia ją dla ocieplenia budowli. Nieważne, czy źródłem jest woda, powietrze lub ziemia, pompa ciepła Toruń składa się z 2 części. Część zewnętrzna, czyli dolne źródło, ma na celu pobierać ogromną ilość energii ze źródła. Ten moduł jest bazą pompy ciepła i z tego względu tę część należy dopasować do wykorzystywanego źródła. Część zewnętrzna kieruje zachowaną energię do wewnętrznego modułu włączonego już w środku budowli. W tym momencie pobrane ciepło jest przekazywane do instalacji grzewczej. Transfer energii wraz z redukcją ciśnienia oraz dopasowaniem ciepła skutkuje przesłaniem energii do całego domu. Poprzez pompę ciepła da się ogrzać każdy pokój, a do tego wspomóc instalację c.w.u (ciepłej wody użytkowej). Tą metodą mieszkańcy zyskują także możliwość montażu ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Z kolei pracę pompy ciepła ustawia nietrudny w użyciu układ sterowania.
Najlepszy typ pomp ciepła
Gruntowe pompy ciepła
Pompa ciepła gruntowa to ekologiczne rozwiązanie, który da się używać przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła zbiera energię słoneczną zbieraną w ziemi, a temperatura gruntu ma przeważnie taką samą wartość. Wciąż magazynowana energia przekazywana jest do systemu grzejącego w module wewnętrznym. Wielką zaletą takiego typu pompy ciepła jest ekologiczność, ponieważ nie emituje ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to projekt wymagający większej powierzchni dookoła domu, aby całkowita pompa ciepła była produktywna. Efekt montażu pompy ciepła będzie mieć sporo korzyści, na jakie opłaca się zdecydować.
Pompy ciepła powietrzne
Główną wartością pomp ciepła jest ich duża ekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło zapewnia wysoką produktywność pompy ciepła, a przy tym nie niszczy środowiska. W takiej sytuacji część zewnętrzna przenosi energię powietrza na ciepło oraz przekazuje ją do instalacji c.o.. Powietrzna pompa ciepła może zostać użyta w domach. Taka pompa ciepła charakteryzuje się cichą pracą, niezależną od warunków pogodowych. Wspomagającego źródła ciepła należy włączać dopiero gdy temperatura powietrza zjedzie niżej niż – 5 stopni.
Wodne pompy ciepła
Wodną pompę ciepła da się zainstalować tylko w przypadku, gdy w okolicy domu jest źródło wody. W innym przypadku potrzebne będzie budowanie studni. Należy mieć na uwadze, że gdy korzystamy z zbiornika naturalnego, potrzebna będzie filtracja. Trzeba rozpatrzyć wybranie wodnej pompy ciepła, bo zapewnia ona ciągłe ogrzewanie w czasie jesienno-zimowym i studzenie w czasie wiosenno-letnim. Pompa ciepła pobiera wodę oraz przekazuje ją do budynku, a następnie na bazie przemiany energii doprowadza ciepłą wodę, po czym odnosi wodę zimną. Dużą zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że najlepsza jest, kiedy jest wielkie zapotrzebowanie na ciepło.
Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?
Kluczową zaletą aplikacji pompy ciepła, wynikającą z poboru energii ze źródeł odnawialnych jest energooszczędność i ekologiczność. W zestawieniu do innych źródeł energii, stosowanie pompy ciepła nie wysyła niebezpiecznych substancji ani odpadów. Dzięki temu jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne. Ze względu na to, że aplikacja pompy ciepła jest mocno przyjazna dla środowiska, proponowane są specjalne dofinansowania na inwestycje proekologiczne. Oprócz tego należy zaznaczyć, że stosunkowo małe koszty używania całkiem sprawnie zwracają koszty wydane przy rozpoczęciu inwestycji, a produktywność oraz żywotność właściwie zainstalowanej oraz regularnie serwisowanej pompy ciepła dochodzi nawet do 50 lat nieprzerwanego zużycia.
Montaż pompy ciepła wybranego rodzaju usuwa także konieczność powstania komina i zaplecza, w którym przechowywany byłby opał i zakupu opału. Koszty są zauważalnie mniejsze w porównaniu do innych źródeł cieplnych. Oprócz tego pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Dzięki prawie całkowitemu zautomatyzowaniu potrzebuje zaledwie minimalnego nadzorowania cech mechanizmu. Użytkownicy nie muszą marnować czasu na dokładanie opału do pieca.
Warto zakupić pompę ciepła również ze względu na korzyści, jakie daje. Pompy ciepła dają sporo możliwości rozpoczynając od mechanizmu grzewczego, który zapewnia ciepło dla pomieszczeń i użytkowej wody. Pompa może współgrać z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, dlatego gwarantuje najkorzystniejsze efekty. W ciepłe miesiące może również wspomóc chłodzenie pomieszczeń, dlatego też korzystanie z pompy ciepła jest wielofunkcyjne oraz wygodne.