Mechanizm 1% podatku na OPP

Wspomaganie ludzi w potrzebie to główny cel każdej fundacji. Dzięki zbieranym funduszom, te placówki mają możliwość zatroszczyć się o każdego, kto znalazł się na życiowym zakręcie. Fundacje w głównym założeniu pełnią zadania charytatywne i są bardzo potrzebne w każdym układzie społecznym. Gromadzą ludzi, którzy pragną wykorzystywać swój wolny czas i umiejętności na pomaganie tym, którym życie przewróciło się do góry nogami. Obecnie, nowoczesne organizacje, powstają również w celu kształtowania postaw obywatelskich, propagowania danego obszaru kultury, czy aktywizowania dzieci i seniorów. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak samo określenie wskazuje fundacje pomagają innym czerpiąc z własnego majątku. Założycielami często stają się osoby, które zgromadziły już jakiś kapitał i chcą się nim podzielić. Czasem jednak sytuacje mają się tak, że organizacje z braku niezbędnych środków pieniężnych nie mogą dalej pełnić swoich zadań. Od kilku lat każdy z nas ma szansę zasilać fundację dostarczając im jeden procent własnego podatku. Wypełniając odpowiednie pole w dorocznym rozliczeniu podatkowym również i Ty masz możliwość pomóc.

Jak przeznaczyć jeden procent podatku na opp?Kto może przekazać jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury.

Pamiętaj o 1% podatku w swoim rozliczeniu

Historia akcji „przeznacz jeden procent podatku na fundacje” ma korzenie w roku 2004, kiedy paragraf ten został opisany w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od kilku lat płatnicy podatku są w stanie zasilać wskazaną przez siebie placówkę interesu publicznego w dość łatwy sposób. A wybór jest olbrzymi – od fundacji służących na korzyść praw zwierząt, aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest niezmiernie prosty. Po wyliczeniu należnego podatku w jednorocznym zestawieniu podatkowym w rubryce o nazwie „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy opisać nazwę i numer KRS poszczególnej organizacji. W tym miejscu można opisać również wielkość przekazywanej kwoty, pamiętając, iż nie może ona być większa niż 1% własnego podatku. Jeżeli rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu jesteśmy w stanie wręczyć tą kwotę adekwatnej liczbie fundacji.

Kto może oddać jeden procent podatku?

Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w przystępny sposób określa kto ma możliwość oddać 1% swojego podatku. Tymi osobami są płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wielkości 19%. Są to także osoby osiągające dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto samodzielnie płaci zaliczkę na korzyść podatku. Niejednokrotnie ludzie mają wątpliwości co do statusu osób prawnych. Akurat w tym przypadku ustawodawca nie przyzwala osobom prawnym na ofiarowanie 1% podatku. Z tegoż mechanizmu mają możliwość natomiast korzystać emeryci. Wystarczające jest, że na podstawie aktualnego rozliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która uzyskała wiek emerytalny własnoręcznie spisze zeznanie podatkowe. Co do warunków darowania 1% podatku na konto OPP, najważniejsze jest dostarczenie formularza bez opóźnień. Jest to najwyżej 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli przekazana kwota będzie wyższa niżeli 1% podatku, formularz nie zostanie uznany. W każdej sytuacji należy precyzyjnie sprawdzić, czy nie zrobiliśmy błędu w tej rubryce.

Po czym rozpoznać organizacje pożytku publicznego?

Nie każda instytucja może pozyskać funkcje organizacji pożytku publicznego. Fundacja, której można przekazać 1% podatku, powinna prowadzić zadania w zakresie interesu publicznego Ponadto powinna wykonywać swoje akcje jawnie, co łączy się z z obowiązkiem udzielania informacji o celu rozdzielanych środków z 1%. OPP nie zostanie w dużym skrócie partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią wszak spółka kapitałowa wezwana w celu niepowiązanym z wykonywaniem działalności gospodarczej, jeżeli realizuje przez przynajmniej 2 lata inicjatywy w działach tzw. interesu publicznego. Dobrym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Fundacja Akogo, wspierająca dzieci które zapadły w śpiączkę, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, opiekująca się porzuconymi zwierzakami.

Nieduży czyn, a tak sporo oznacza. W sumie 1% to nie pokaźna suma, tymczasem nawet tak drobne wsparcie pieniężne, może stać się drogowskazem dla ludzi i zwierząt, którzy oczekują na drugą szansę. Rozliczając się co roku z Urzędem Skarbowym nie zapominajmy o oddaniu 1%. Nic to nas nie kosztuje, gdyż i tak te pieniądze zwracamy Państwu. Jedynie w 2014 roku ilość pieniędzy uzbierana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie spora liczba instytucji mogło wspomóc swoich podopiecznych. Oddaj 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś nadzieje na przyszłość.

Nie możesz znaleźć organizacji pożytku publicznego, której zamierzasz wręczyć swój 1%? Przejrzyj całkowitą bazę organizacji i wypełnij z nami swoje roczne podsumowanie podatków: przekaż jeden procent podatku na OPP

Strona używa cookies
Ok