Wydzielanie potu jest efektem całkowicie zwyczajnym. Za jego sprawą usuwamy toksyny ustroju oraz dostosowujemy ciepłotę ciała (m in. w trakcie gorących dni). Organizm ludzki ma przeciętnie do 3 milionów gruczołów, jakie wytwarzają pot. A jeśli jest go zbyt dużo? Czujemy, że płynie nam po dłoniach przez 24 godziny na dobę? W takim przypadku możemy narzekać na tzw. nadpotliwość, która nie jest zaledwie powszechnym defektem kosmetycznym, lecz także chorobą. I jak popularnie wiadomo – schorzenia powinno się leczyć z paru powodów. Głównym z nich jest bezspornie dyskomfort, wyczuwany notorycznie w środowisku pozostałych ludzi. Przeważnie wyznacznikami nadmiernego produkowania potu są czynniki objawowe oraz fizjologiczne. W przypadku objawowych stykamy się z konkretnymi zaburzeniami, jakie w tym momencie mają miejsce w naszym układzie, np. z hormonalnymi (niedoczynność tarczycy), neurologicznymi (przykładowo zespół Rossa), chorobowymi (m in. dotkliwymi infekcjami). Nadpotliwość wcale nie musi dotyczyć pojedynczej części ciała, m in. pleców. Jeżeli mamy na uwadze prawidłowe pocenie się, wtedy jako fundamentalne czynniki wypunktować można chociażby stres, niepokój bądź uprawianie sportu. Mamy na nie chociażby pośredni wpływ.
Skoro zamierzamy precyzyjnie wiedzieć czy cierpimy na nadmierne produkowanie potu, musimy zasygnalizować ten dylemat lekarzowi ogólnemu. Wówczas on poprowadzi z nami szczegółowy wywiad, przemyśli wielkość kłopotu i zawiadomi nas o przeciwwskazaniach do leczenia. Po pierwsze zleci dodatkowe badania, np. test Minora. Prezentuje się on w ten sposób: części ciała, w jakich ma możliwość powstawać nadmierna potliwość, są natarte jodyną oraz okryte skrobią. Mocne zabarwienie wskazuje występowanie schorzenia. Drugą kwestią jest jej kuracja przy użyciu charakterystycznych taktyk. Naturalnie nie chodzi tu o rozmiękczanie kończyn przez 30 minut w preparacie z rumiankiem czy o częstą wymianę garderoby. Są to pospolite recepty, lecz zazwyczaj mało skuteczne.
Do sposobów mało inwazyjnych zaliczają się jontoforeza, iniekcje z wykorzystaniem jadu kiełbasianego. oraz terapia z wykorzystaniem lasera. Jeżeli postawimy na dwa pierwsze, to skutek usuwania dolegliwości utrzymuje się mniej więcej pół roku. Jonoforeza opiera się w skrócie na uszkadzaniu kanałów jonowych z wykorzystaniem prądu oraz preparatów cholinergicznych, natomiast toksyna botulinowa sprowadza się do „paraliżu” nerwów (w formie odwracalnej), które zaopatrują poszczególne partie ciała w pot. Najodpowiedniejszą spośród technik jest leczenie nadpotliwości laserem, gdyż w niezawodny i niebolesny sposób reguluje mechanizmy pocenia się. Aparatura Accent Ultra opiera się na używaniu branżowych głowic, które przekazują fale radiowe. Przykłada się je do niektórych partii sylwetki, w których na początku rozpoznano nadmierne wydzielanie potu. Jeden zabieg trwa przeciętnie od kilku do kilku nastu minut, a w jego czasie absolutnie nie przeżywa się jakiegokolwiek bólu, palenia, kłucia etc. Mamy możliwość się z powodzeniem uspokoić. Co ważne – wiązka lasera absolutnie nie powoduje blizn, skaz i nie forsuje oplatających tkanek.
Właściwie nie każdy ma sposobność poddać się kuracji laserowego usuwania nadmiernej potliwości. Do fundamentalnych przeciwwskazań trzeba zaliczyć świeża opalenizna, laktacja, czerniak złośliwy, bielactwo, łuszczyca, wrażliwość na nasłonecznienie, epilepsja albo nieleczona cukrzyca. Oczywiście jakąkolwiek dolegliwość trzeba początkowo ustalić ze specjalistą, zaś dopiero później kosmetologiem. Należałoby mieć na uwadze, że na 3 tygodnie przed zabiegiem (jeśli doktor się zgodzi) należy przestać wypijać zioła bądź zażywać je w postaci pastylek. Chodzi tu o wszelkie słynne zioła, m in. wyszczuplające, oczyszczające lub aktywizujące. Analogiczna wytyczna tyczy się leków, m in. leków homeopatycznych, leków przeciwgrzybicznych, przeciwpasożytniczych, wybranych farmaceutyków uspokajających czy szczepionek. Kilka miesięcy wypada poczekać od odsunięcia specyfików, jakie mają w swojej zawartości pochodne witaminy A. Jedynie po owym etapie wolno iść na zabieg usuwający nadmierne wydzielanie potu. Wcale nie możemy też używać poniektórych kosmetyków, przykładowo kosmetyków z kwasami AHA i BHA, środków przeciwbakteryjnych czy dezodorantów. Przed zabiegiem nie wolno popijać żadnego alkoholu. Jeśli spożyjemy nawet kieliszek czerwonego wina, powinniśmy z niego zrezygnować na 24 godziny. Z jakiego powodu istnieje aż taka ilość wykluczeń? Laser to skumulowane światło, które potrafi poparzyć skórę. Inaczej: światło padające wyłącznie na wskazany rejon (wyraźnie obniża się jego rozpraszanie). Jeśli skóra pod działaniem jakichś czynników będzie na nie o wiele bardziej czuła, wówczas ma szansę dojść do nieprzyjemnych konsekwencji. Na przykład retinoidy wchodzą najzwyczajniej w świecie z wiązką lasera, w interakcje, które mogą być powodem poparzeń. Zamierzasz wiedzieć więcej? Kliknij w owy link – Leczenie nadpotliwości