Po czym poznać, że pizza jest doskonała

Niełatwo chyba przedstawić kogoś, kto nie spróbował pizzy. Rozmaitość dodatków i smaków gwarantuje, że niemal każdy znajdzie coś dopasowanego do gustu. Każdy ma osobiste upodobania, dlatego też trudno się dziwić, że nie każda pizza odpowie naszym upodobaniom. Różnice w smaku można także zauważyć nawet gdy zamawiamy te same dodatki. Każda pizzeria przygotowuje pizzę zgodnie z swoimi przepisami, tradycją czy techniką pieczenia. Z uwagi na to to nie reguła, że, nawet przy zamówieniu pizzy „takiej co zawsze”, ale w innej pizzerii, uzyskamy ten sam smak. Jaka pizza jest doskonała? O tym przesądza kilka czynników w ciągu przygotowania.

Najlepsze ciasto na pizzę – czym się charakteryzuje?

Najlepsze ciasto na pizzę to podstawa smaku. Osiągnięcie najlepszej masy jest jednak szczególnym wzywaniem, które stoi przed osobą, która ma nadzieję wyrobić dobrą pizzę. Bez względu na to, czy wolimy cieńsze czy grubsze ciasto, pizza musi być chrupka i sprężysta. Oprócz tego, nie może łamać się po upieczeniu. Tym, co sprawia, że ciasto na pizzę jest najlepsze są trzy składniki. Głównie należy zakupić mąkę. Porządnej klasy mąka, czyli o typie jak najniższej wartości liczbowej. Im wyższa wartość (np. w typie 650), tym gorsza jakość mąki. Najlepsze pizzernie wykorzystują włoską mąkę o typie 00.

Ważnym składnikiem jest również dobry zaczyn drożdżowy. Konieczne jest w tym przypadku korzystanie z świeżych drożdży. Suche drożdże mają mniejszą wartość, więc, gdy zależy nam na najlepszym cieście, lepiej stosować świeże składniki. Co więcej, zaczyn drożdżowy potrzebuje dorzucenia stosownej ilości cukru i soli. Biorąc pod uwagę to, czy zależy nam na chrupkim czy grubszym cieście, trzeba dobrze dopasować ilość cukru i soli. Chrupkie ciasto robi się na skutek równej proporcji cukru i soli, grubsze – kiedy do ciasta wsypiemy nieco więcej cukru, niż soli. Każdy zaczyn drożdżowy musi nieco „poodpoczywać”, żeby wyrosnąć, przez co to całkiem istotny etap, o którym nie wolno zapominać.

By sprawić, żeby pizza wyszła dobra, należy dołączyć do ciasta jeszcze jeden sekretny składnik. To wysokiej klasy oliwa. Ile trzeba wlać oliwy zależy od przepisu, natomiast pewne jest, że ten produkt poprawia smak i dodaje wilgoci i chrupkości. Czy użycie tych składników spowoduje, że pizza okaże się dobra? Oczywiście! Powinno się jednak poświęcić uwagę temu, żeby z sercem wyrobić ciasto. Zazwyczaj na koniec powinno być gładkie, sprężyste, a po naciśnięciu, powinno wrócić do swojej formy. Jeżeli tak nie będzie, należy odłożyć je na trochę i pozwolić nadal pracować drożdżom.

W jaki sposób uzyskać idealny smak pizzy?

W tym zakresie każdy musi skupić się na swoich ulubionych składnikach. Niewątpliwie każdy lubi co innego, ale bez względu na to, które składniki preferujemy, każdy z nich powinien być wysokiej jakości. Najświeższe składniki to zapewnienie jakości i dobrego smaku. Z tego względu dobierając pizzerię lub piekąc pizzę w domu, trzeba na to zwrócić uwagę. Tak samo istotna jest ilość dodatków. Choć wielu z nas chce rozpieszczać swoje kubki smakowe i dopasowywać jak najwięcej składników, dobra pizza ma co najwyżej cztery składniki. Mała liczba składników jest ważna patrząc na wagę i wciąż zapewnia sporo możliwości dla smaku. Im większa ilość składników, tym mocniej ciasto będzie obciążone, a więc może się zapaść i spłaszczyć się i nie będzie już tak doskonałe.

Duży wpływ na doskonały smak pizzy ma też sam sos. Najlepszy sos do pizzy tworzy się z pomodorowej passaty. Dlaczego? Pomidory z puszki albo pomodorowy koncentrat wsiąkną w ciasto. Jeżeli tak będzie, przesadnie mokre ciasto będzie słabiej rosło, źle się wypiecze, a na niedomiar złego utraci kruchość. Z sosem nie warto przesadzać i nie kłaść za dużo. Dobrze go przygotować nieco szybciej, żeby nabrał porządnego aromatu i smaku.

Tajemnica pieczenia smakowitej pizzy

Co sprawia, że pizza ma pyszny smak i aromat? Rzecz jasna technika jej pieczenia. W różnych pizzeriach używane są do tego piece kamienne lub takie opalane drewnem. Bardzo wysoka temperatura tych pieców skutkuje tym, że pizza wypieka się szybko, ciasto jest chrupkie i sprężyste, a składniki wyzwalają swój pyszny smak, nie stając się przy tym gumowe czy spalone.

To sprawia, że im wyższa temperatura w czasie pieczenia pizzy, tym lepiej. Oczywiście trudno sobie wyobrazić instalowanie kamiennego pieca we własnym domu, więc często wybieramy się na pizzę do ulubionej pizzerii lub wybieramy zakup pizzy z dostawą do domu. Jak to zrobić jeżeli chcemy przyrządzić pizzę, która jest dobra w domu? Możliwości piekarnika mogą nie starczyć, dlatego można dostać specjalne kamienie do pieczenia pizzy. Trzeba go rozgrzać w piekarniku i za jego pomocą upiec właśną doskonałą pizzę.

Prawdopodobnie z domowymi możliwościami nie uzyskamy rezultatu z pizzerii, ale będzie on bardzo zbliżowny i pizza z pewnością będzie miała bardzo dobry smak. Zawdzięczamy to temu, że kamień pobiera z ciasta wilgoć, a więc zmniejsza jej czas pieczenia. W ten sposób ciasto jest kruche i sprężyste, a dodane składniki nie gubią wartości i gwarantują pyszny smak.

http://www.pizza-torun.pl

Strona używa cookies
Ok